Răspuns:
Explicație:
timpul = distanta / viteza
distanta = lungimea tunelului + lungimea locomotivei
d = 40 + 20 = 60 m
( traversarea tunelului incepe cand locomotivei intra in tunel si se termina cand spatele locomotivei depaseste tunelul )
1 km = 1000m
1 h = 60 min = 3600 s
v = 54 km/h = 54 x 1000/3600 = 30 / 2 = 15 m/s
t = 60m / 15 m/s = 4 sec