Răspuns: k = 5 N/m
Explicație:
Cubul e un corp. El are o greutate. Greutatea intinde resortul.
In resort apare o forta opusa, dar egala cu greutatea, numita forta elastica.
Pana acum stim ca greutatea = forta elastica
Greutatea = masa x acceleratia gravitationala = mg
G = mg
Forta elastica Fe = kΔl
mg = kΔl
k = mg : Δl
[ nu stim masa cubului, dar o aflam din densitate si volum
ρ = m : V => m = ρ V
ρ = 0,95 g /cm³
Volum cub = L x L x L = 5 cm x 5 cm x 5 cm = 125 cm³
masa cub m = 0,95 g /cm³ x 125 cm³ = 118,75 g = 0,11875 kg
k = mg : Δl
m = 0,11875 kg
g = 10 N/kg
Δl = 23,75 cm = 0,2375 m
k = 0,11875 kg x 10 N/kg : 0,2375 m = 5 N /m