Răspuns:
se aplica relatia
c=mdx100/ms unde ms= md+m,apa
calculez md, stiind miu,HCl= 36,5g/mol
md= niuxmiu= 2x36,5g=73g
calculez ms
ms= mdx100/c= 73x100/3,65g= 2000g
calculz m,apa si niu, apa stiind miu,H2O= 18g/mol
m,apa= ms-md=2000g-73g=1927g
niu=m/miu=1927/18mol=107 mol apa
Explicație: