👤

Determina cantitatea de substantà, volumul si nr de molecule a oxidului de carbon
(IV) cu masa de 20g.


Răspuns :

Răspuns:

se cere

niu

V

N

se da m=20gCO2

SE STIE  miu,CO= 44g/mol   masa molara

                Vm=22,4 l/mol  volum molar

                 N,A= 6,022x10²³molec/mol     nr.lui Avogadro

niu=m/miu= 20/44mol=0,45mol

V= niuxVm= 0,45x22,4 l=10,1 l

N=niuxN,A= 0,45x6,022x10²³ molec=2,7x10²³ molec

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari