👤

Rezolvaţi următoarea problemă:
În figura alăturată este reprezentată schema un circuit electric format dintr-un
generator de curent electric continuu cu t. E. M. E = 24 V şi cu rezistenţă internă
r = 0,5 Ω , un fir metalic având rezistenţa R1 = 10 Ω şi un reostat a cărui rezistenţă
electrică măsurată între capătul A şi capătul B este R2 = 30Ω. Determinaţi:
a. Intensitatea curentului electric prin firul metalic în situaţia în care întrerupătorul K
este deschis;
b. Rezistenţa echivalentă a circuitului exterior în situaţia în care întrerupătorul K este
închis, iar cursorul se găseşte în poziţia pentru care AC = 0,6. AB;

c. Intensitatea curentului electric prin ramura ce conţine sursa de tensiune, după închiderea întrerupătorului
K, în situaţia în care cursorul se află în punctul B;
d. Tensiunea electrică UAB la bornele reostatului în situaţia descrisă la punctul c.


Răspuns :

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari