👤

o fractiune f=0,2 din timpul necesar unei deplasari se face cu v₁-50 km/h, iar restul cu v2-80 km/h. Care este viteza medie?

Răspuns :

Răspuns: v medie = 74 km/h

Explicație:

viteza medie = distanta totala : timpul total necesar deplasarii

v  = d : t

timpul pentru prima portiune = t₁ = 0,2t

timpul pt a doua portiune = t₂ = t - 0,2t = 0,8 t  

distanta totala = d  si se realizeaza in doua etape,

               d₁ =  si se realizeaza cu viteza de 50 km/h

    d₁ = v₁t₁ = 0,2t x 50 = 10t

                d₂ =  v₂t₂ = cu viteza de 80 km/h

  d₂ =  v₂t₂ = 80 x 0,8t = 64t  

d₁ + d₂ = 10 t + 64t = 74 t

viteza medie = d : t = 74t : t = 74 km/h

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari