SUBIECTUL II- APLICARE (30 puncte) Rezolvați următoarea problema, apoi încercuiți litera corespunzătoare răspunsului corect: Un rezistor de rezistenta R₁ =20 conectat la o baterie este parcurs de un curent de intensitatel₁=2A. Legand, la aceeasi baterie, in locul rezistorului R₁ un rezistor R₂-502, intensitatea curentului devine 1₂=0,85A. (15p) 1. Ce valoare are tensiunea electromotoare a bateriei? a)4,42 V b)5,42 V c)6,42V (15p) 2. Ce valoare are rezistenta interna a bateriei? a)0,11 Ω b)0 c)0,21 Ω d)3,44 V d)0,25 02
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!