Intr-un lift care se misca cu o acceleratie a₀=4 m/s² in sus se afla pe podeaua acestuia un plan inclinat cu unghiul α=30°. Pe acest plan inclinat aluneca fara frecare un corp cu masa m=2kg. Sa se afle: a. cu ce acceleratie va aluneca liber corpul de-a lungul planului inclinat. b. valoarea fortei de apasare exercitata de corp asupra planului inclinat in timpul miscarii.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!