Răspuns :
Explicație:
Se da:
v= 18 km/h = 5 m/s
v (niu)= 20Hz
d= 100m
n-?
rezolvare:
v (niu) =n/t
n= v (niu) ×t
t= d/v (viteza)
t= 100/5 =20 s
n = 20× 20 = 400 oscilații
Raspuns: 400 osci
Răspuns: 400 batai din aripi
Explicație:
stim viteza = 18 km/h, frecventa batailor din aripi = 20 Hz si distanta parcursa = 100 m
se cere numarul de batai din aripi
pana la rexolvare trebuie sa stim :
viteza = distanta : timp
v = 18 km/h = 18 000 m / 3600 s = 5 m/s
frecventa ν = numarul de oscilatii intr-o secunda = 20 Hz
Trebuie sa aflam cat timp zboara acel bondar si apoi aflam numarul de batai din aripi .
timp = distanta : viteza
t = 100 m : 5 m/s = 20 secunde
numar de batai = timp x frecventa = tν = 20 s x 20 batai /s = 400 batai
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!